one piece

admin
admin @admin
one piece, eiichiro oda tarafından yazılan bir manga serisidir. seri, ağustos 1997 tarihinden bu yana shueisha'nın weekly shonen jump dergisinde yayınlanmaktadır. 98 tankōbon cilt yayınlanmıştır (nisan 2021 itibarıyla). one piece, şeytan meyvesi yiyerek doğaüstü güçler kazanmış, monkey d. luffy isimli, 17 yaşındaki bir gencin ve zaman içinde toplayıp mürettebatına kattığı korsanlardan oluşan hasır şapka korsanları'nın maceralarını izlemektedir. hasır şapka korsanları'nın kaptanı olarak luffy, korsanların bir sonraki kralı olmak ve dünyanın "one piece" olarak bilinen nihai hazinesini aramak için grand line'ı keşfetmektedir.

manga sonrasında büyük bir medya franchise'ı doğurdu. production i.g tarafından üretilen bir festival filmi ve toei animation tarafından 1999'da japonya'da yayınlanmaya başlanan bir anime dizisi başta olmak üzere, bir ticaret kart oyunu ve çok sayıda video oyunu gibi çeşitli ticari ve medya ürünleri buna dahildi. ayrıca, toei on dört animasyon filmi, bir orijinal video animasyonu ve on üç televizyon özel filmi yayınladı.

one piece; hikâye anlatımı, sanat, karakterizasyon ve mizahı için övgü aldı. manganın birkaç cildi, japonya'daki herhangi bir kitabın en yüksek başlangıç baskısı da dahil olmak üzere yayın rekorlarını kırdı. eiichiro oda'nın one piece manga resmi sitesi27 nisan 2020 tarihinde wayback machine sitesinde arşivlendi. , guinness rekorlar kitabı'na "tek bir yazar tarafından yayınlanan aynı çizgi roman dizisi için en fazla kopya" olarak girdiklerini açıkladı. manga, (nisan 2021 itibarıyla) dünya çapında 43 ülkede 480 milyondan fazla tiraja sahiptir ve bu da tarihteki en çok satan manga serisidir. 2018'de üst üstte 11 yıl en çok satan manga oldu. one piece; manga, anime, filmler, oyunlar ve diğer ürünlerden toplam 21 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği tahmin edilen tüm zamanların en yüksek brüt medya franchise'larından biridir.

kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/One_Piece